نگهداری لاستیک در فصل تابستان

در
دسته بندی ها: آموزشی

یکی از مشکلاتی که رانندگان در فصل گرما با آن مواجه هستند، نحوه نگهداری از لاستیک در گرمای فصل تابستان است. هنگامی که دمای هوا بالا می رود باعث بروز مشکلاتی برای قطعات و قسمت های مختلف خودرو می شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات خودرو به خصوص لاستیک ها باید اقداماتی را انجام داد. در این مقاله به بررسی نگهداری از لاستیک در فصل تابستان می پردازیم.

روش هایی برای نگهداری لاستیک در فصل تابستان

با توجه به تابش مستقیم نور خورشید در فصل تابستان به سطح جاده و آسفالت، باعث بالارفتن دمای آن به بالای 100 درجه سانتیگراد برسد. این درجه حرارت بالا باعث ضعیف شدن لاستیک که درنهایت باعث پارگی، سایش، ترکیدگی آن می شود که باعث به خطر افتادن جان راننده و سرنشینان خودرو می شود.

برای جلوگیری از خطرات ناشی از ترکیدگی لاستیک خودرو لازم است تا با انجام یکسری اقدامات از بروز آسیب های احتمالی به خود و خودروی خود جلوگیری نمایید. در ادامه به بیان نکات و روش هایی برای نگهداری لاستیک در فصل تابستان می پردازیم.

نگهداری لاستیک در فصل تابستان

تنظیم منظم باد لاستیک خودرو:

بررسی منظم و صحیح باد لاستیک خودرو باعث پایین آمدن دمای لاستیک خودروها می شود. باید توجه داشت که تنطیم نبودن باد لاستیک خودرو منجر به ترکیدگی تایرها می شود. همچنین اگر باد لاستیک خودروی شما کم باشد باعث شده تا سطح تماس لاستیک با جاده و آسفالت افزایش یابد، در نتیجه باعث کاهش سرعت خودرو و افزایش مصرف سوخت شود. برای آگاهی از باد مناسب تایر خودروی خود بهتر است از کتابچه راهنمای خودروی خود استفاده نمایید. هوای گرم باعث افزایش گرما و ضعیف شدن تایر خودرو شود.

بررسی عمق آج تایر خودرو:

مورد بعدی برای نگهداری لاستیک خودرو در فصل تابستان باید در نظر داشت، بررسی عمق آج تایر خودرو می باشد. عمق آج تایرها، می توانید به مدت استفاده لاستیک و مدت دوام آن پی برد. برای بررسی عمق آج تایرها می توانید از دستگاه سنجش عمق لاستیک استفاده نمایید. همچنین می توانید از روش سکه ای استفاده نمایید. باید در نظر داشت که حداقل عمق آج لاستیک خودرو 1.6 میلی متر می باشد. بصورت استاندارد توصیه می شود تا اگر عمق لاستیک کمتر از 3 میلی متر شد، تایر خودروی خود را تعویض نمایید.

بررسی بالانس بودن تایر خودرو:

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در فصل گرما درنظر داشت، بررسی بالانس بودن تایر خودرو می باشد. اگر در هنگام رانندگی لزرشی در فرمان یا بدنه خودرو احساس کردید، حتما نسبت به بررسی بالانس تایر خودروی خود اقدام نمایید. بالانس بودن تایرها باعث افزایش عمر لاستیک شده و از فرسودگی و سایش زودرس تایرها جلوگیری می نمایید.

نگهداری لاستیک در فصل تابستان

خرید لاستیک تابستانی:

خرید لاستیک مناسب فصل تابستان نیز می تواند کمک به سزایی به استفاده بهینه در فصل تابستان نمایید. لاستیک های تابستانی و چهارفصل بهترین انتخاب برای اسفاده در فصل تابستان می باشد. ولی باید در نظر داشته باشید که در مناطق گرمسیری و کویری بهترین انتخاب، استفاده از لاستیک های تابستانی می باشد.

تعویض لاستیک های خود با یکدیگر:

از آنجاییکه لاستیک های جلو سریعتر از از لاستیک عقب ساییده می شود بهتر است در تابستان پس از پیمودن هر 8 تا 10 هزار کیلومتر، جای لاستیک های خود را با یکدیگر تعویض نمایید.