آشنایی با نحوه مراقبت و نگهداری از لاستیک خودرو

در
دسته بندی ها: آموزشی

یکی از لوازم حیاتی هر خودرویی که به عنوان پاشنه اشیل عمل می کند لاستیک های خودرو هستند. از آنجاییکه لاستیک ها جزوء لوازم مصرفی خودروها هستند که به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نصب به دیگر لوازم خودرو می باشد. به همان اندازه که انتخاب و خرید مناسب برای هر خودرویی دارای اهمیت است، مراقبت و نگهداری از لاستیک خودرو نیز به همان اندازه حتی بیشتر از آن دارای اهمیت می باشد. زیرا امکان خرابی لاستیک در صورت عدم نگهداری صحیح از لاستیک خودرو وجود دارد. نگهداری از لاستیک خودرو نیز نیازمند آگاهی از شرایط و ضوابط نگهداری می باشد. ما در این مقاله بصورت کامل نحوه نگهداری از لاستیک خودرو را بصورت کامل برایتان توضیح داده ایم.

روش های نگهداری لاستیک خودرو

همانطور که در بالا اشاره شد نگهداری از لاستیک خودرو، دارای اهمیت به سزایی است، زیرا لاستیک ها مستقیماً بر روی امنیت سرنشینان خودرو تاثیرگذار هستند. همچنین دستیابی به عمر طولانی تر لاستیک باعث کاهش هزینه های جاری شما نیز می شود. بطور مثال شما باید متناسب با شرایط محیطی و زندگی خود برای تهیه لاستیک اقدام نمایید. در مقالات قبلی بصورت مفصل به معرفی انواع لاستیک پرداختیم.

قبل از شروع بحث درباره نحوه نگهداری از لاستیک خودرو لازم است، تا به بیان نکات مهمی در این خصوص بپردازیم:

  • ترکیدن لاستیک های جلو خطرناکتر از لاستیک های عقب می باشد. زیرا لاستیک های جلو، بخش زیادی از نیروی تولیدی خودرو را در سر پیچ ها تحمل می کند.. به همین دلیل است که لاستیک های جلو بیشتر از قسمت آج بیرونی خورده می شوند. بنابراین همیشه سالم ترین لاستیک ها در قسمت جلو استفاده نمایید تا امکان ترکیدن کاهش یابد یا در صورت ترکیدن آسیب کمتری به خودروی شما وارد شود.
  • همیشه سعی کنید در هنگام تعویض خودرو برای هر چهار چرخ خودروی خود والوهای نو استفاده نمایید.
  • از عدم وجود رطوبت در پمپ باد که مورد استفاده قرار می دهید اطمینان حاصل نمایید تا به مرور منجر به فرسودگی و اختلاف فشار خودروی شما نشود.
  • از رینگ های آلوده به هیچ عنوان استفاده ننمایید یا در صورت کثیفی حتما با استفاده از واکس تمیز نمایید زیرا رینگ آلوده منجر به پوسیدگی لنت های شما می شود.
لاستیک مناسب پراید

نحوه نگهداری از لاستیک خودرو

جابه جایی لاستیک ها

همانطور که در بالا اشاره شد لاستیک های جلویی به مراتب بیشتر از لاستیک های عقبی دچار فرسودگی می شود. چرا که در هنگام عبور از پیچ ها فشار بیشتری به لاستیک های جلو وارد می شود. لاستیک های جلو باید بصورت ضربدری جابه جا شوند تا لاستیک های عقب خوردو که فرسودگی کمتری دارند به محور جلو منتقل شوند.

بررسی بالانس بودن لاستیک ها

زمانی که لاستیک های خوردو بالانس نباشند احتمال ساییدگی و آسیب دیدن خوردو افزایش می یابد. از از علائم بالانس نبودن لاستیک خوردو لرزش فرمان در زمان سرعت های بالا می باشد. توصیه می شود در هر 20 هزار کیلومتر نسب به بررسی بالانس بودن لاستیک های خودرو اقدام نمایید.

بررسی بالانس بودن لاستیک ها

کنترل فشار باد لاستیک ها

یکی از توصیه های مهم مکانیک ها، کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک ها می باشد. باد لاستیک ها براساس استانداردهایی که خودروسازان در دفترچه راهنما اعلام کردند، تعیین می شود. .به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین ۳۰ تا ۳۵ PSi است. اگر فشار باد پایین تر از حد معمول باشد باعث لغزش بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده و در نتیجه سبب افزایش حرارت بالای لاستیک ها می شود.بهترین زمان برای بررسی فشار باد لاستیک ها در زمان خنک بودن تایرها می باشد.

انتخاب صحیح رینگ و لاستیک

یکی از مواردی که سبب ماندگاری طولانی تر لاستیک ها می شود، انتخاب صحیح رینگ و لاستیک مناسب خوردو می باشد. برای خرید لاستیک مناسب خودروی خود حتما به دفترچه راهنمای خودروی خو مراجعه نمایید. بطور معمول خودروهای خروجی از کارخانه ها دارای لاستیک های فابریک می باشند. بطور مثال در خودروی پراید از لاستیک 13/65/165 نصب شده است.

هرچند استفاده از لاستیک های پهن زیبایی خاصی به خودروی شما می دهد ولی باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

اهمیت توجه به آج لاستیک

هنگامیکه آج لاستیک خوردوی شما دچار فرسودگی شده باشد باعث می شود تا لاستیک خودرو چشبندگی خود را از دست بدهند. این اتفاق در روزهای بارانی باعث لغزندگی خودروی شما شده و احتمال واژگونی خودرو افزایش می یابد. یکی از راههای بررسی آج لاستیک خودرو استفاده از سکه 100 تومانی می باشد. یک سکه 100 تومانی که فاصله بین سال ضرب سکه با عبارت ریال کمتر از 1.7 میلی متر می باشد. در نتیجه شما هنگامیکه از سال ضرب سکه این پول را داخل آج قرار دهید و بتوانیدکلمه ریال را مشاهده کنید باید لاستیک خودرو را تعویض نمایید.

خودرو را بیش از حد سنگین نکنید

هر خودرویی را باید متناسب با نوع وسیله نقلیه، به جابه جایی بار پرداخت. تحمل زیاد بار سبب گرم شدن بیش از حد لاستیک ها و درنهایت باعث افزایش ساییدگی آن می شود. در دفترچه راهنمای هر خودرویی میزان محدودیت بار هر خوردویی ذکر شده است. تحمل بار اضافه علاوه بر ساییدگی لاستیک خودرو سبب افزایش مصرف سوخت نیز می شود.

در نهایت باید به این نکته توجه داشت تا به اعداد ذکر شده بر وری لاستیک خوردو نطیر ویژگی ها، تاریخ تولید آن دقت نمایید. هر خوردور متناسب با ویژگی های خود، نیازمند لاستیک مناسب خود است. نکته بسیار مهم دیگر در لاستیک های ایرانی علامت استاندارد باید در هر دو طرف لاستیک حک شده باشد. اگر در یک طرف لاستیک علامت استاندارد بود، لاستیک از نوع درجه دو می باشد.