اعداد حک شده بر روی لاستیک خودرو

در
دسته بندی ها: آموزشی

لاستیک های خودرو نیز همانند تمام محصولات دیگر دارای تاریخ مصرف هستند. از انجاییکه لاستیک ها تنها قطعه ای از خودرو هستند که مستقیما با سطح جاده در تماس است، از این رو ایمنی خودروها به لاستیک ها وابسته هستند. پس لاستیک ها باید از ایمنی، چسبندگی، چسبندگی بالایی برخوردار باشد.

با توجه به پیشرفت روز افزونی که در سطح تولیدات خودروسازی اتفاق می افتد و همچنین تنوع زیاد خودروها، نیاز به لاستیک های متفاوت بیش از پیش احساس می شود. به همین دلیل برای رفع نیازهای گسترده صنعت خودرو سازی، کارخانه های لاستیک سازی زیادی پدیدار شدند. تولیدکنندگان خوردو علاوه بر تامین نیاز صنعت خودرو سازی، توانسته اند ایمنی و عملکرد لاستیک ها را نیز ارتقاء دهند. استفاده از تکنولوژی و فناوری های گوناگون برای تولید تایرها، استانداردهای فراوانی در این زمینه پدیدار شده است. اما یکسری از استانداردها بصورت ثابت بر روی همه لاستیک ها حک شده است.

بر روی تمام لاستیک ها دارای علائمی می باشد که بصورت حروف حک شده است که اطلاعات گوناگونی را به خریدار می دهد.

روش های نگهداری لاستیک خودرو

تاریخ انقضای لاستیک خودرو

یافتن تاریخ انقضای لاستیک ها که بر روی لاستیک ها درج شده است امری آسان می باشد. اگر به نوشته های درج شده بر رویس لاستیک ها توجه نمایید، عددی 4 رقمی را خواهید دید که هفته و سال تولید میلادی لاستیک را نمایش می دهد.

شما به عنوان یک راننده حرفه ای باید به این نکته توجه نمایید که استفاده از لاستیک های تاریخ گذشته باعث ترکیدن ناگهانی لاستیک شده که خطرات زیادی را برای شما به همراه دارد.

تاریخ انقضای لاستیک خودرو

سایز لاستیک

یکی دیگر از موارد مهمی که در هنگام خرید لاستیک باید به ان توجه داشت سایز لاستیک می باشد. لاستیک هایی که بصورت فابریک بر روی خودروها نصب می شود بهترین عملکرد را دارند. بنابراین سعی کنید لاستیکی انتخاب نمایید که هم سایز یا نزدیک سایز لاستیک فابریکتان باشد.

بهترین راه برای پیدا کردن سایز مناسب باری خودروی خود استفاده از دفترچه راهنمای خودرو می باشد. اما اگر دفترچه خودروی خود در دسترس نباشد، نگران نباشد، می توانید از کنار درب ها زیر کاپوت با در دیواره لاستیک فعلی خود آن را پیدا کنید.

تولیدکنندگان لاستیک، به دو روش متریک و اینچ سایز تایرهای خود را نمایش میدهند. در اکثر تایرها، قبل از شروع اعداد حروف P یا LT حک شده است. حرف P نشان دهنده کلمه P-Metric است. این حرف نشان می دهد که لاستیک برای خودروهای سواری، کراس اوورها و وانت‌های سبک طراحی شده است. اگر حرف LT را مشاهده کردید یعنی از سیستم LT – Metric پیروی می کند که این لاستیک ها برای خودروهای سنگین طراحی شده است.

بعد از این حروف، عدد مربوط به پهنای لاستیک قرار دارد که واحد اندازه گیری آن میلی متر می باشد. بطور مثال اگر لاستیکی 65/165 قرار دارد یعنی پهنای آن 165 میلی متر می باشد.

فاق یا دیواره لاستیک

فاق تایر یکی از قسمت های مهم لاستیک می باشد که مستقیما روی عملکرد خودرو تاثیرگذار است. هرچه این اندازه کمتر باشد، عملکرد خودرو در پیچ ها و سرعت های بالا بهبود می یابد. لاستیک های فاق کوتاه امنیت بیشتری را هنگام سرعت بالا در اختیار شما می گذارد.

مدل ساخت لاستیک

بعد از فاق تایر، حرف بعدی به نوع ساخت و مواد بکار رفته در آن اشاره می نماید.

R: مخفف کلمه رادیال (Radial) است و برای خودروهای سواری به کار می رود.

D : مخفف کلمه Diagonal Biass که برای خودروهای باری و سواری به کار می رود.

قطر یا سایز رینگ لاستیک

آخرین عدد نشان دهنده قطر رینگی است که لاستیک می تواند بر روی آن نصب شود. به طور مثال لاستیک 13/65/165 که برای خودروی پراید مناسب است را فقط می توان بر روی رینگ 13 اینچی نصب کرد.

کد وزن یا شاخص بار لاستیک

عددی که بعد از سایز رینگ می آید، کد وزن یا شاخص بار لاستیک می باشد. با توجه به فناوری های جدیدی که در تولید لاستیک بکار می رود، لاستیک ها باید قادر به تحمل وزن خودرو و سرنشینان آن باشند. این ویژگی از جمله مهم ترین ویژگی هایی است که بر روی ایمنی و دوام لاستیک تاثیر مستقیمی دارد.

هنگام خرید لاستیک باید سعی نمایید که کد وزنی لاستیک جدید برابر یا بیشتر از لاستیک فابریکتان باشد.

مقاومت حرارتی

مقاومت حرارتی لاستیک‌ها با حروف لاتین مشخص می‌شوند. مقاومت حرارتی لاستیک‌ها به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین درجه، با حروف A، B و C مشخص می‌شوند.

چسبندگی

این واژه در یک لاستیک، میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده‌های خیس نشان می‌دهد. داشتن چسبندگی بالا به این معنی است که این لاستیک، در جاده‌های خیس، در مسافت کوتاه‌تری نسبت به لاستیک با چسبندگی پایین‌تر، متوقف می‌کند.

میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف AA، A، B و C تعریف می‌شود.

ساییدگی

این عدد، میزان سایش لاستیک را به ما نشان می‌دهد. عدد بالاتر بیانگر این است که ساییده شدن لاستیک زمان بیشتری طول می‌کشد. به عنوان مثال، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی 400 دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.