دلایل لاستیک سایی خودروها و بیان راه کارها

در
دسته بندی ها: آموزشی

لاستیک خودرو، یکی از لوازم حیاتی هر خودرویی است و چون لاستیک ها جزوء لوازم مصرفی خودروها هستند به مرور دچار فرسودگی می شوند. در نتیجه این عضو حیاتی نیازمند مراقبت بیشتر نسبت به دیگر اجزاء دارد. اگر شما از مراقبت تایرهای خودروی خود غافل شوید به سرعت لاستیک شما دچار لاستیک سایی می شود.

در این مقاله سعی نمودیم تا به بیان دلایل لاستیک سایی خودروها و راههای محافظت لاستیک از پدیده لاستیک سایی بپردازیم.

دلایل لاستیک سایی خودروها

لاستیک سایی چیست؟

بخش مهمی از ایمنی هر خودرویی وابسته به سلامت لاستیک های ان است. یکی از بزرگترین بازارهای معاملاتی در جهان فروش لاستیک می باشد. هر کمپانی برای بالا بردن فروش خود اقدام به ارتقای کیفیت محصولات خود با راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های مجهز می نماید تا بتواند سهم بیشتری از بازارهای جهانی را به دست آورد. از این رو خودروها نسبت به گذشته پیشرفت کرده اند و با انجام مراقبت های دوره ای نظیر بررسی میزان باد، آج لاستیک می توان عمر مفید لاستیک ها را بالا برد. در مقاله “آشنایی با نحوه مراقبت و نگهداری از لاستیک خودرو” به بیان راهکارهایی برای بالابردن عمر مفید لاستیک ها پرداختیم.

هنگامی که آج خودرو از بین می رود و سطح تایرها صاف می شوند، لاستیک سایی رخ می دهد. اگر آج های خودرو از بین برود، علاوه بر اینکه رانندگی در سطوح لغزنده دشوار می شود در سطوح معمولی هم رانندگی سخت است.

دلایل لاستیک سایی خودروها

دلایل زیادی برای لاستیک سایی خودرو وجود دارد. یکی از این دلایل استفاده طولانی مدت از لاستیک خودرو می باشد که به علت اصطکاک مداوم تایرها به سطح زمین باعث شده تا آج های لاستیک از بین برود و صاف شوند. دلیل دیگر به هم خوردن در زاویه های تنطیم می باشد که سبب ساییدگی می شود. ساییدگی لاستیک به شیوه رانندگی شما هم بستگی دارد، بطور مثال کسی که زیاد تیک آف می کشد، باید انتطار ساییدگی لاستیک ها را داشته باشید.

نقص و مشکل در فنربندی، جلوبندی و فرمان نیز می تواند باعث ساییدگی خودرو شود. 

همانطور که در بالا اشاره شده دلایل مختلفی باعث باعث ساییدگی لاستیک ها می شود. در ادامه به بیان دلایل بیشتری برای پدیده ساییدگی خودرو می پردازیم.

فرمان خودرو

یکی از دلایلی که از پدیده ساییدگی جلوگیری می کند تنطیم بودن و هدایت پذیری فرمان است. اگر فرمان خودرو در حین رانندگی به یک سمت کشیده شود یا زمانی که فرمان را رها می کنید شاهد انحراف خودرو از مسیر طبیعی خود می شوید، باید برای عیب یابی خودروی خود اقدام نمایید.

از جمله دلایلی که باعث این پدیده می شود می توان به نامتوازن بودن باد لاستیک ها و میزان نبودن فرمان ها اشاره کرد که هر دو عامل سبب ساییدگی لاستیک خودروی شما می شود.

فنربندی خودرو

فنربندی خودرو علاوه بر اینکه در ایمنی و رانندگی خودروی شما تاثیر داد از ضربه به خودرو در دست اندازها جلوگیری می کند. اگر فنربندی خودرو دچار مشکل شود به لاستیک های شما فشار وارد می کند و باعث لاستیک سایی می شود.

جلوبندی خودرو

اگر جلوبندی خودروی شما دچار مشکل باشد باعث اثرگذاری بر روی تایرها می شود که بر روی ساییدگی لاستیک ها هم اثر می گذارد. پس اگر در هنگام رانندگی سروصدایی زیادی را احساس کردید حتما به فکر اصلاح وضعیت خودروی خود باشید.

دلایل لاستیک سایی خودروها

نکاتی برای جلوگیری از لاستیک سایی خودرو

یکی از نکاتی که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که نباید با لاستیک های ساییده رانندگی نمایید که باعث به خطر افتادن امنیت شما و خودرویتان می شوید. در ادامه به بیان نکات مهمی می پردازیم تا از ساییدگی لاستیک خودرو جلوگیری نمایید.

  • همانطور که در بالا اشاره شد عدم فرمان پذیری بخودرو سبب ساییذگی لاستیک می شود پس قطعات فرمان را بررسی نمایید تا ببینید درست کار می کند یا خیر.
  • به میزان بودن تایرها همیشه دقت نمایید و دقت نمایید که هر چهار چرخ باید عمود بر زمین و در یک راستا باشد.
  • به آج های لاستیک دقت نمایید و در صورت ساییده شدن، حتما آنها را تعویض نمایید.
  • فشار باد لاستیک ها متناسب با هر فصل و دمای هوا تنطیم نمایید.
  • از رانندگی با سرعت و شتاب بالا خودداری نمایید که باعث اصطکاک بالا بین لاستیم و سطح زمین می شود.
  • لاستیک های جلو بیشتر در معرض ساییدگی است بهتر است که بطور متناوب لاستیک های عقب و جلو را با هم عوض کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را بیشتر با دلایل ساییدگی لاستیک خودروها آشنا نماییم. در ادامه به بیان نکاتی برای جلوگیری از ساییده شدن لاستیک خودرو پرداختیم. به یاد داشته باشید که با رعایت نکاتی که ذکر شد علاوه بر رانندگی ایمن باعث افزایش طول عمر لاستیک خودرو می شود.