راهنمای کامل انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت

در
دسته بندی ها: آموزشی

یکی از بزرگترین بازارهای معاملاتی در جهان فروش لاستیک می باشد که رقابت های زیادی در این حوزه بین کارخانجات تولید کننده تایر وجود دارد. هر کمپانی برای بالا بردن فروش خود اقدام به ارتقای کیفیت محصولات خود با راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های مجهز می نماید تا بتواند سهم بیشتری از بازارهای جهانی را به دست آورد.  انتخاب لاستیک مناسب برای خودرو باعث حس رانندگی بهتر، کاهش مصرف سوخت و افزایش ایمنی خودرو می شود. در این مقاله به بررسی ویژگی های لاستیک سواری در هنگام خرید می پردازیم تا با آگاهی کامل نسبت به انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت برای خوردوی خود اقدام نمایید.

انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت

از دیدکارشناسان صنعت خودرو، لاستیک ها یکی از مهم ترین بخش های خودرو می باشد که مستقیماً بر روی کیفیت و سلامت رانندگی تاثیر گذار می باشد. انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت برای خودرو نیازمند آکاهی نسبت به انواع تایرها، شماره های حک شده و ویژگی های فنی تایرها می باشد.

بر روی تایرها اعدادی حک شده است که دانستن این اعداد کمک شاسانی به خرید تایر مناسب برای خودروی شما می کند. در مقاله “معنی اعداد حک شده بر روی لاستیک” به طور مفصل به بیان و بررسی این مورد پرداختیم.

چگونه می توان یک لاستیک مناسب را انتخاب کرد:

انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت و مناسب برای خودروی خود، به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به بیان مهم ترین انها می پردازیم:

1- تاریخ تولید

تایرها هم مانند هر کالای مصرفی دیگر دارای تاریخ انقضاء می باشند. این تاریخ معمولاً بصورت یک عدد چهار رقمی بر روی لاستیک ها درج شده است. پیدا کردن این عدد کار سختی نیست. اگر با دقت به اعداد حک شده بر روی تایرها دقت کنید یک عدد 4 رقمی که هفته و سال تولید را به صورت میلادی قرار گرفته است را را مشاهده خواهید کرد. باید به این نکته مهم توجه داشت که لاستیک ها با عمر بیشتر از 4 سال پس از تاریخ تولید را نباید استفاده کرد. زیرا احتمال ترکیدگی لاستیک و در نتیجه امکان تصادف با خرید لاستیک تاریخ گدشته بالا خواهد رفت.

تاریخ انقضای لاستیک خودرو

2- طرح و عمر آج لاستیک خودرو

طرح آج های خودرو علاوه بر زیبایی دارای کاربردهای خاص خود می باشند. از آنجاییکه که آج لاستیک بطور مستقیم با سطح زمین ارتباط دارد، در نتیجه توجه به این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طرح آج ها نقش به سزایی در راندن آب سطح جاده یا سنگریزه و سن زار به اطراف دارد.

یکی دیگر از پارامترهای مهمی که در هنگام خرید لاستیک ها باید دقت داشت عمر اج لاستیک خودرو می باشد. عمر اج لاستیک ها با عنوان (Tread Wear) بر روی دیواره تایر حک شده است. که بین 100 تا 500 می باشد. هرچه عدد درج شده بیشتر باشد عمر آج بیشتر است. میانگین این عدد در بین تمامی برندها 300 می باشد.

3- سرعت مجاز تایر

سرعت مجاز هر لاستیک، حداکثر سرعتی که لاستیک می تواند در 10 دقیقه تحمل کند. این شاخص بصورت A تا Z نمایش داده می شود.

سرعت مجاز تایر

4- استفاده از تایر مناسب برای خودروی خود

هر خودرویی تایر فابریکی و مخصوص خود را دارد و تا حدودی می توان این اندازه را تغییر داد. بطور مثال برای خودرو پژو پارس لاستیک فابریکی آن  14/65/185 می باشد که می توان از لاستیک با پهنای 195 و 205 نیز استفاده نمود. اگر از تایرهایی با پهنای بیشتر یا کمتر از این مقدار استفاده کرد باعث تاثیر منفی بر روی عملکرد لاستیک و کارکرد ماشین می شود.

5- مقاومت حرارتی لاستیک

مقاومت حرارتی لاستیک نقش مهمی در طول عمر تایرها دارد. این پارامتر با حروف لاتین بصورت  A-B-C  نمایش داده شده است. بالاترین درجه A و پایین ترین آن C می باشد.

6- چسبندگی

چسبندگی، میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده های خیس نشان می دهد. چسبندگی بالای لاستیک یعنی در جاده های خیس در مسافت کمتری لاستیک باعث توقف خودرو می شود. میزان چسبندگی بصورت حروف C,B,A,AA نمایش داده می شود.

7- بار مجاز

شاخص وزن لاستیک میزان باری است که می توانیم رو لاستیک ها وارد نماییم. اگر باری بیش از توان لاستیک حمل نماییم باعث ترکیدن لاستیک شده پس بهتر است با توجه به فشاری که بار اضافی درون خودرو به لاستیک وارد می شود، اقدام به حمل بار نماییم. حداکثر باری که برای لاستیک ها مجاز است بین صفر تا 279 متغییر می باشد. بطور مثال این شاخص برای خودرو های سواری بین 75 تا 105 می باشد.

8- ساییدگی

این عدد میزان سایش لاستیک را نشان می دهد و عدد بالاتر بیانگر زمان طولانی تر سایش لاستیک خودرو است.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی نمودیم شما را با مهم ترین شاخص و پارامترهای انتخاب و خرید لاستیک با کیفیت برای خودرو آشنا نماییم. فروشگاه امیرتایر عرضه کننده لاستیک های ایرانی و خارجی باکیفیت و ارجینال می باشد که با هر خرید امکان استفاده از خدمات رایگان فروشگاه امیرتایر نظیر بالانس و تعویض رایگان نیز بهره مند شوید.